Jeśli zdiagnozowano cukrzycę u Ciebie, Twojego dziecka lub kogoś z Twoich bliskich, zapewne odczuwasz lęk i zadajesz sobie mnóstwo pytań:

  • dlaczego choroba wystąpiła? 
  • na czym polega jej leczenie?
  • jak będzie wyglądało życie z cukrzycą?

W Polsce obecnie na cukrzycę typu 1 choruje około 205 000 osób, z czego około 20 000 stanowią dzieci i młodzież. Ponadto w ciągu ostatnich 25 lat zaobserwowano czterokrotny wzrost zapadalności na tę chorobę.

Diagnoza cukrzycy nie jest dziś już wyrokiem: obecne metody leczenia znacznie opóźniają czas wystąpienia powikłań późnych oraz minimalizują ryzyko wystąpienia powikłań wczesnych (hipoglikemia, kwasica ketonowa). Wiedząc o chorobie, możesz podjąć działania, które zmniejszą ryzyko powikłań, a to one są najniebezpieczniejszym obliczem choroby.

Ogromny postęp, jaki dokonał się w zakresie leczenia i monitorowania cukrzycy, spowodował, że diabetycy cieszą się tak samo barwnym, pełnym wyzwań i możliwości życiem, jak ludzie zdrowi. Uprawiają sport, zdobywają medale, podróżują.

Po prostu żyją!

Poradnik ten powstał, by przybliżyć osobom ze świeżo rozpoznaną cukrzycą typu 1 i ich rodzicom/opiekunom podstawowe informacje na temat cukrzycy, jej objawów, sposobu diagnozy i leczenia.

Z lektury poradnika dowiesz się o roli samokontroli w cukrzycy, ostrych i przewlekłych powikłaniach choroby oraz sposobie zapobiegania im.