Ciąża to czas, kiedy ze zdwojoną uwagą troszczymy się o zdrowie. Dlaczego? Dla każdej SUPER MAMY odpowiedź wydaje się oczywista – zdrowa, zadbana mama to pierwszy dar, który możemy podarować rozwijającemu się w łonie dziecku. Regularne wizyty u lekarza ginekologa, badania zgodne z kalendarzem ciąży, zdrowa dieta, umiarkowany ruch i odpoczynek to kanon postępowania przyszłej SUPER MAMY.

Ciąża to też czas, kiedy każde, nawet najdrobniejsze pogorszenie stanu zdrowia, niedyspozycja, wzbudzają czujność przyszłych rodziców, rodzą obawy  o prawidłowy rozwój dziecka. Jeśli więc w którymś momencie trwania ciąży, przyszła SUPER MAMA dowiaduje się, że właśnie zdiagnozowano u niej cukrzycę, naturalnym jest, że pierwszą reakcją jest niepokój, a w głowie kłębi się mnóstwo pytań, z których zazwyczaj na pierwszy plan wysuwa się: Jaki wpływ będzie miała cukrzyca na rozwój mojego dziecka na etapie życia płodowego i po narodzinach?

W niniejszym poradniku odpowiemy na to i inne pytania:

  • co to jest cukrzyca i dlaczego ciąża sprzyja rozwojowi cukrzycy
  • jaki wpływ na rozwój dziecka może mieć cukrzyca ciążowa
  • na czym polega leczenie cukrzycy ciążowej

SUPER MAMO – zapraszamy do lektury poradnika. Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z jego treścią będziesz nie tylko bogatsza w wiedzę o chorobie, ale również spokojniejsza – o dziecko i siebie.

To nie oznacza, że chcemy Ci powiedzieć, że cukrzyca ciążowa to nic groźnego. Wręcz przeciwnie, cukrzyca ciążowa niesie pewne ryzyko dla dziecka i mamy. Chcemy je naświetlić, ale przede wszystkim przekazać Ci, że wystąpienie powikłań cukrzycy ciążowej jest wprost proporcjonalne do występowania stanów hiperglikemii, którym możesz zapobiegać. Jeśli zostaniesz właściwie zdiagnozowana, a następnie wdrożysz zalecenia prowadzącego Cię zespołu diabetologiczno-położniczego masz olbrzymie szanse urodzić zdrowe dziecko.

Jesteśmy przekonani, że jako SUPER MAMA wiedząc o chorobie dołożysz wszelkich starań, by ciąża została zwieńczona urodzeniem wymarzonego, zdrowego dziecka.

Zdiagnozowana i prawidłowo leczona cukrzyca
ciążowa to wysokie prawdopodobieństwo przyjścia
na świat zdrowego dziecka.