Cukrzyca w ciąży może występować jako:

  • Cukrzyca przedciążowa (PGDM, pregestational diabetes mellitus) – gdy w ciążę zachodzi kobieta chorująca już na cukrzycę (niezależnie od typu choroby).
  • Hiperglikemia po raz pierwszy rozpoznana w trakcie ciąży – popularnie nazywana cukrzycą ciążową.

Cukrzyca ciążowa to zaburzenie tolerancji węglowodanów powodujące zwiększenie stężenia glukozy we krwi, które po raz pierwszy zostało rozpoznane w ciąży.

W praktyce oznacza to, że w Twojej krwi poziom glukozy, czyli cukru będącego źródłem energii, jest powyżej normy. Utrzymywanie się takiego stanu ma negatywne konsekwencje dla Ciebie i dziecka.
Zgodnie z wytycznymi WHO cukrzyca ciążowa (GDM, czyli gestational diabetes mellitus) rozpoznawana jest jeśli zaistnieje jeden z 3 wymienionych poniżej czynników:

Brak szczegółowych danych dotyczących częstotliwości występowania cukrzycy ciążowej. Dane epidemiologiczne mówią o przedziale 2-12% ciężarnych, u których rozpoznaje się cukrzycę ciążową. Jeśli przyjąć, że problem dotyczy 5% ciężarnych, a w Polsce w 2019 r. urodziło się 375 tys. dzieci, problem cukrzycy ciążowej dotyczy około 19 000 kobiet rocznie.